Milyen szemüvegen keresztül nézed a világot?

Mi lenne, ha kombinálnánk a világ “összes” nézőpontját?

Jó hírem van. Neked már nem kell nekiállnod ennek az ambiciózus ötletnek, mert egy Ken Wilber nevű amerikai transzperszonális pszichológus megtette helyetted. 

Képzeld el, hogy a célod az, hogy a lehető legteljesebb elméletrendszert alkosd meg a személyiség fejlődésről úgy, hogy megvizsgálod a világon fellelhető “összes” modellt amely ezzel foglalkozik, és keresed, hogy miben hasonlítanak és mivel egészítik ki egymást. 

Elfogadással, és kíváncsisággal indulsz neki, úgy, hogy azt mondod: Mindenkinek igaza van a saját nézőpontjából ÉS átfedések vannak a modellek és gondolatok között, és máshogy hívják ugyanazokat a fogalmakat. Ha összeillesztjük az elméleteket, egy teljesebb képet kapunk, mint külön-külön kapnánk. Úgy mint mikor az elefántot tapogatják az emberek egy sötét szobában… valaki szerint olyan, mint egy hajlékony cső, valaki szerint olyan, mint egy nagy legyező, vagy valaki szerint olyan, mint egy fatörzs… mindenkinek igaza van, viszont csak egy részét “látják” a teljes képnek. 

Jelenleg a világon több, mint 10.000 féle módszer van amely a személyiségfejlődéssel foglalkozik és támogathatja az önismeretet. Vannak a nyugati pszichoterápiás és pszichológiai ismeretek, a modern tudomány (biológia, fizika, orvostudomány, pszichiátria, szociológia, kultúrantropológia, rendszerelmélet, gazdaságtan, ökológia), és az ősi bölcseleti (meditatív, misztikus, ezoterikus, vallási) hagyományok tudása is elérhető. Egy globalizált világban keverednek a kultúrák, keverednek a módszerek és a számuk is folyamatosan nő.  Amikor pedig elindulsz a keresésben, hogy mélyebben megismerd magad, belenézve ebbe a hatalmas piactérbe csak kapkodod a fejed, hogy milyen eszközt válassz, milyen eszközzel lépj egy kicsit előre.

Ahhoz, hogy átláthatóvá váljon ez az önismereti világ, egy átfogó, rendszerező modellre volt szükség, amelyet Ken Wilber INTEGRÁL SZEMLÉLET-nek nevezett el. Integrál térben, mivel a bolygó különböző területeiről és kultúráiból összegyűjti és összefogja a tudást, és integrál időben is, mivel kombinálja az ősi bölcsességeket a modern tudomány legújabb eredményeivel. Teret ad a nézőpontoknak ÉS elfogadja azokat. Így törekedve arra, hogy összefogja az emberiség tudását, és az ebből kapott “teljes spektrumú” emberképet alkalmazza az élet különféle területére (pl. pszichoterápia, gyógyítás, coaching, közgazdaságtan, üzleti élet, szervezetfejlesztés, ökológia, politika, önismeret).

Mikor elkezdtem a keresést, hogy megértsem, miért működöm és gondolkodom úgy ahogy, feltűnt, hogy nagyon sok az átfedés a kipróbált módszerek és képzések között. Egy videóban azt is hallottam, hogy a 200-adik önfejlesztő könyv utánkönyvenként általában már csak 2-3 új, eredeti gondolatot találsz majd. 

Mikor “véletlenül” belefutottam egy integrál pszichológiát bemutató előadásba, egy hatalmas kő esett le a szívemről, és megörültem, hogy vééégre itt vannak az összefüggések, amelyeket próbálok felrajzolni magamnak, és hogy úúúristen mennyire sok mindent nem vettem eddig figyelembe…

Így a kezembe került egy “elég jó” térkép, amely több, mint 3 évre felrajzolta az önismereti útvonalamLépésről lépésre az átélt élmények és megszerzett tudás hatására teljesen átkereteztem amit az önismeretről, személyiség-, tudatfejlődésről és önmagamról gondolok. Az Integrál szemlélet még tágabbra nyitotta a nézőpontok, és eszközök tárházát: Szélesre, ÉS mélyre, globálisra, ÉS rendszerszintűre.

Dióhéjban most csak annyi, hogy az integrál szemlélet fő ágai:

– a tudatfejlődés hagymaszerűen egymásra épülő szintjei,

– a különböző intelligenciákat leíró fejlődésvonalak

– a valóság “négy arcát” leíró 4 kvadráns

– a tudat állapotai

– és a tudat típusai.

Arra hívlak, hogy nézz kicsit magadba, milyen önismereti módszereket és eszközöket próbáltál ki eddig, és milyen rájövéseket, felismeréseket adtak. Akár le is írhatod magadnak egy lapra, hogy meglegyen, hol tartasz most, vagy beszélgethetünk róla egyéni keretben, hogy segítsek eligazodni.
Lehet volt már a kezedben egy érdekes önfejlesztő könyv, rákerestél egy pszichológiai fogalomra a neten, voltál egy jóga órán, beszélgettél coach-al vagy pszichológussal, részt vettél önismereti csoporton, vagy beszélgető körön, leültél meditálni, vagy épp most bővíted a nézőpontjaid az integrál szemlélet megközelítésével. 😉

További írásaim a témában


Foglalj egy ingyenes fél órás beszélgetést, hogy megismerhessük egymást, és megnézzük, hogyan segíthetlek a legjobban.

 

Hol beszéljünk?

Személyesen

(Bp I. Ker, Aladár utca 17 - MAI Studio)

vagy

Online?

This will close in 0 seconds